

Werksta köper Bilskadecenter i Enköping AB och har nu totalt 43 verkstäder i Sverige.
– Werksta fortsätter att växa i Mälardalen och genom förvärvet av Bilskadecenter finns vi nu också i ”Sveriges närmaste stad”. Tillsammans med våra nya kollegor på Bilskadecenter ser vi fram emot att fortsätta att utveckla verksamheten och vi önskar såväl befintliga som nya kunder varmt välkomna till Werksta, säger Henrik Archenholtz, VD Werksta Sverige.
Bilskadecenter i Enköping, med lokaler på Myrangatan och på Mästergatan, omfattar service- och skadeverkstad med auktorisation för BMW, Mini, Audi, VW, Seat, Skoda, Cupra och VW Transport, samt skadeauktorisation för Tesla. Verksamheten har 45 medarbetare och omsatte cirka 81 miljoner kronor under det senaste räkenskapsåret.
Säljare är familjen Hivén, som grundade verksamheten 1974, samt ett antal medarbetare.
Mer information, vänligen kontakta:
VD Henrik Archenholtz
Tel: +46 70 242 63 95
E-post: henrik.archenholtz@werksta.se
Om Werksta
Werksta är Nordens ledande skadeverkstadskedja med över 100 verkstäder i Sverige, Finland och Norge. Koncernen sysselsätter cirka 1 700 medarbetare och omsatte cirka 3.5 miljarder kronor år 2024. Werksta vill vara försäkringsbolagens och bilförarnas förstahandsval vid skada på bilen och bolagets mål är att uppnå den högsta kundnöjdheten i branschen och vara ledande vad det gäller hållbarhetsarbete.